Liikmetele
Vaata lisaks
Revisjonikomisjoni dokumendid
Täiendusõppe kord
§ 1. Eesmärk ja reguleerimisala
Patendivolinik on kohustatud läbima perioodilise täiendusõppe. Käesolev kord sätestab Patendivolinike Koja (edaspidi „Koda“) poolt patendivolinike täiendusõppe alused, korra ja mahu.
§ 2. Tunnustatud täiendusõpe
(1) Koja poolt tunnustatud täiendusõppeks loetakse muu hulgas järgnevaid tegevusi:
1) erialastel koolitustel, loengutel, õppepäevadel, seminaridel ja konverentsidel osalemine,
2) erialaste veebiseminaride (sh WIPO, EUIPO, EPO, epi, ECTA, INTA, MARQUES, AIPPI, FICPI, või teiste sarnaste rahvusvaheliste ametite ja organisatsioonide poolt korraldatud) jälgimine,
3) erialane teadus- ja pedagoogiline töö (nt loengute pidamine haridusasutustes; koolitustel, seminaridel, õppepäevadel ettekannetega esinemine; erialase publikatsiooni ettevalmistamine ja avaldamine; akrediteeritud õppekavaga ülikoolis erialase bakalaureuse-, magistri- või doktoritöö juhendamine või retsenseerimine),
4) magistri- või doktorikraadi omandamine patendivoliniku kutsetegevuse valdkonnaga seotud erialal,
5) Koja organite (v.a koosolek) töös osalemine,
6) Koja huvides ja ülesandel seaduseelnõudele õiguslike arvamuste koostamine, seadusemuudatuste eelnõude koostamine või osalemine Koja õigusaktide väljatöötamisel,
7) erialastes komisjonides või töögruppides osalemine,
8) patendivoliniku kutsetegevusega külgnevates valdkondades (nt dokumendihaldus, nõupidamiste läbiviimine, läbirääkimised, klienditeeninduse arendamine, stressitaluvus ja tööl läbipõlemise vältimine) koolitustel, loengutel, õppepäevadel, seminaridel ja konverentsidel osalemine ja veebiseminaride jälgimine.
(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 reguleerimata tegevuste tunnustamise üle otsustab Koja juhatus.
§ 3. Täiendusõppena mitteaktsepteeritavad tegevused
Täiendusõppeks ei loeta erialast nõupidamist ega avalikkusele mittesuunatud koolitust, mille puhul koolitaja ja koolitusel osalejad on sama äriühingu töötajad, osanikud või juhtorgani liikmed, v.a Koja koolitused.
§ 4. Ühtlustatud hindamisperiood
(1) Juhul, kui patendivolinikul on kutsed erinevates kutsevaldkondades antud erineval ajal, siis patendivolinik võib erinevate kutsevaldkondade hindamisperioodid ühtlustada, kui ta esitab ühise aruande mõlema kutsevaldkonna kohta.
(2) Ühtlustatud hindamisperioodi alusel aruande esitamisel arvestatakse teise kutsevaldkonna, mille täiendkoolituse aruande tähtaeg saabub tulevikus, täiendkoolituse mahtu proportsionaalselt teise kutsevaldkonna täiendõppe kohustuse tekkimise ja ühtlustatud hindamisperioodiga aruande esitamise aja suhtes.
§ 5 Täiendusõppe periood, maht ja valdkonnad
(1) kehtetu. [30.04.2021]
(2) Täiendusõppe läbimise hindamisel võetakse aluseks punktisüsteem. Täiendusõppe punktide kogumise võimalused on esitatud käesoleva korra lisas 1.
(3) Patendivolinikul, kes tegutseb ainult ühes kutsetegevuse valdkonnas või ei ole ühtlustanud erinevate kutsevaldkondade hindamisperioode, tuleb hindamisperioodi iga aasta kohta koguda vähemalt 8 täiendusõppe punkti iga kutsevaldkonna kohta. Viieaastase hindamisperioodi jooksul tuleb koguda 50 täiendusõppe punkti iga kutsevaldkonna kohta.
(4) Patendivolinikul, kes tegutseb mõlemas patendivoliniku kutsetegevuse valdkonnas ja esitab mõlema kutsevaldkonna kohta ühe aruande ühtlustatud hindamisperioodi alusel, tuleb hindamisperioodi iga aasta kohta koguda vähemalt 10 täiendusõppe punkti. Viieaastase ühtlustatud hindamisperioodi jooksul tuleb koguda 75 täiendusõppe punkti mõlema kutsevaldkonna kohta kokku.
(5) Täiendusõppe mahust peab olema patendivoliniku kutsetegevuse alane täiendusõpe vähemalt:
1) 6 punkti aastas ja 35 punkti hindamisperioodil, kui patendivolinik esitab aruande ühe kutsetegevuse valdkonna kohta; või
2) 8 punkti aastas ja 50 punkti hindamisperioodil, kui patendivolinik esitab aruande ühtlustatud hindamisperioodi alusel.
§ 6. Täiendusõppe punktide ülekandmine
(1) Hindamisperioodi jooksul nõutust enam kogutud täiendusõppe punkte on võimalik üle kanda järgmisele hindamisperioodile maksimaalselt 25 täiendusõppe punkti ulatuses, kui patendivolinik esitab taotluse täiendõppe aruandes sooviavaldusega enam kogutud täiendusõppe punktid üle kanda järgmisesse hindamisperioodi.
(2) Ülekantavad punktid kantakse üle proportsionaalselt järgnevale hindamisperioodile.
§ 7. Koja poolt korraldatav täiendusõpe
(1) Koda korraldab omalt poolt täiendusõpet piisava sageduse, mahu ja paindlikkusega, kuid mitte vähem kui 2 korda aastas.
(2) Koja iga-aastases koolituskavas nähakse täiendusõppeks ette:
1) vähemalt üks leiutiste ja/või mikrolülituse topoloogia valdkonnaga seotud koolitus;
2) vähemalt üks kaubamärkide, tööstusdisainilahenduste ja/või geograafiliste tähiste valdkonnaga seotud koolitus;
3) vähemalt üks õigusvaldkonnaga seotud koolitus.
(3) Koja poolt korraldatava täiendusõppe toimumise kohta avaldatakse vastavasisuline teade Koja veebilehel ning Koja liikmetele edastatakse täiendav teade e-kirja teel.
§ 8. Kontroll täiendusõppe täitmise üle
Patendivolinike täiendusõppe kohustuse täitmist kontrollib Koja kutsekomisjon (edaspidi „kutsekomisjon“).
§ 9. Täiendusõppe läbimise tõendamine
(1) Täiendusõppe nõuetekohase läbimise tõendamine on aruandepõhine.
(2) Täiendusõppe kohustuse täitmise esimese hindamisperioodi alguseks loetakse patendivoliniku vastava kutsevaldkonna registris registreerimise aeg. Esimene täiendusõppe aruanne tuleb esitada, kui saabub esimene viieaastase intervalliga arvutatud hindamisperiood pärast Koja loomist, kuid mitte varem kui kolme aasta möödumisel Koja loomisest, st alates 30.03.2022.
(3) Kutsekomisjon saadab vähemalt kolm kuud enne hindamisperioodi lõppemist patendivolinikule teate hindamisperioodi lõppemise kohta ning selgitab, millised andmed, millises kutsevaldkonnas ja milliseks tähtpäevaks tuleb täiendusõppe kohustuse täitmise kohta esitada.
(4) Patendivolinik on kohustatud kutsekomisjoni määratud päevaks esitama kutsekomisjonile täiendusõppe aruande, mis sisaldab struktueeritud andmeid (struktuurilt ja detailsuselt vastavuses lisatud soovituslikule aruande vormile) tema poolt hindamisperioodi jooksul läbitud täiendusõppe läbimise või sellest osaliselt või täielikult vabastuse kohta. [30.04.2021]
(5) Kutsekomisjonil on õigus nõuda patendivolinikult dokumentide, informatsiooni ja muude selliste andmete esitamist, mis võimaldavad kutsekomisjonil kontrollida aruandes esitatud andmete õigsust, vastavust täiendusõppe eesmärgile ja tõendavad täiendusõppe läbimist.
(6) Patendivolinik, kes on hindamisperioodi jooksul omandanud patendivoliniku kutsetegevuse valdkonnaga seotud erialal doktori- või magistrikraadi, ei pea sel perioodil täiendusõpet läbima. Vastavasisulise otsuse teeb Koja juhatus isiku sellekohase avalduse alusel.
§ 10. Täiendusõppe aruande läbivaatamine
(1) Kutsekomisjon vaatab patendivoliniku poolt esitatud täiendusõppe aruande läbi ning vajadusel nõuab patendivolinikult dokumentide, informatsiooni ja muude selliste andmete esitamist, mis võimaldavad kutsekomisjonil kontrollida aruandes esitatud andmete õigsust, vastavust täiendusõppe eesmärgile ja tõendavad täiendusõppe läbimist.
(2) Kutsekomisjon teeb 3 kuu jooksul otsuse täiendusõppe kohustuse täitmise tunnustamise, sh punktide ülekandmise, või tunnustamisest keeldumise kohta, millest teavitatakse patendivolinikku kirjalikult.
(3) Täiendusõppe kohustuse täitmise tunnustamisest keeldumise otsus ja täiendusõppe punktide ülekandmisest keeldumise otsus peab olema motiveeritud.
§ 11. Täiendusõppe tulemuste vaidlustamine Koja organites
(1) Patendivolinik võib esitada kirjaliku kaebuse käesoleva korra § 10 lg 3 nimetatud otsuse vaidlustamiseks Koja juhatusele 30 päeva jooksul alates kutsekomisjonilt sellekohase teate saamisest.
(2) Koja juhatus teeb otsuse kaebuse kohta 60 päeva jooksul alates kaebuse saamisest. Koja juhatus võib kaebuse alusel teha kutsekomisjonile ettepaneku täiendusõppe tunnustamise avalduse või täiendusõppe hindamise tulemused veelkord läbi vaadata. Kaebuse läbivaatamisel ei ole Koja juhatusel õigust hinnata kaebuse esitaja täiendusõppe hindamise tulemusi.
(3) Kui Koja juhatus rakendab lõikes 2 sätestatut, siis vaatab kutsekomisjon 60 päeva jooksul arvates Koja juhatuse otsuse saamisest uuesti läbi kaebuse esitaja täiendusõppe tunnustamise avalduse või täiendusõppe hindamise tulemuse ning vajadusel viib läbi uue täiendusõppe tõendite hindamise.
§ 12. Tõendite säilitamine
Täiendusõppe läbimist tõendavaid dokumente peab patendivolinik säilitama vähemalt 7 aastat.
§ 13. Rakendussätted
(1) Käesolev kord jõustub Koja juhatuse poolt korra kinnitamise otsuse jõustumise kuupäevast.
(2) [kehtetu 07.12.2021]
(3) Täiendõppe korra kehtestamise esimesel aastal ei rakendata minimaalse täiendõppe punktide nõuet ega käesoleva korra § 7 lg 1.
(4) Iga-aastast minimaalsete täiendõppe punktide nõuet kohaldatakse alates patendivoliniku 2020. aastal algavast staažiaastast. [30.04.2021]
(5) Patendivolinikul, kelle esimene hindamisperiood on lühem või pikem kui viis aastat, arvestatakse täiendkoolituse kohustuslikku mahtu proportsionaalselt §-s 5 kehtestatud mahtudega. [30.04.2021]
(6) Perioodil 1.11.2018 kuni patendivoliniku järgneva staažiaasta alguseni arvestatakse täiendkoolituse kohustuslikku mahtu täiskuude järgi arvestatuna ja sõltumata kutsetegevuse valdkondade arvust järgnevalt:
a) kuni 6 kuud – 2 punkti;
b) 7-11 kuud – 4 punkti. [30.04.2021]
Otsustatud juhatuse juhatuse 11.11.2020 koosolekul ja kinnitatud juhatuse 09.03.2021 ja 07.12.2021 otsusega.
Lisa 1. Täiendusõppe punktide kogumise võimalused (mitteammendav loetelu)
Täiendusõppe punktide kogumise võimalused | Täiendusõppe punktide arvestamiseks kasutatav kordaja |
Õpe, mille korraldajaks ei ole Koda (loengud, seminarid, konverentsid, praktilised koolitused, veebiseminarid, patendiameti ümarlauad jms aga ka need, mis toimuvad patendivoliniku kutsetegevusega külgnevates valdkondades) | 1 akadeemiline loengutund (45 minutit) = 1 punkt |
Õpe, mille korraldajaks on Koda (loengud, seminarid, konverentsid, praktilised koolitused, veebiseminarid jne) | Üldjuhul 1 akadeemiline loengutund (45 minutit) = 2 punkti, kuid Kojal on õigus määrata õppe läbimisel saadavate punktide arvu ka olenemata kestusest |
Osalemine lektorina või koolitajana patendivolinike koolitustel või muudel kohalikel (Eestisisesel) intellektuaalomandiga seotud koolitustel või erialaga seotud akrediteeritud õppekava raames haridusasutustes | 1 akadeemiline loengutund (45 minutit) = 2 punkti, Sama loengu lugemise või ettekandega esinemise eest mitmel korral korduv punktide andmine on välistatud |
Populaarteaduslik artikkel Eesti ajakirjanduses | Esimese autorina 2 punkti Teise, kolmanda jne autorina 1 punkti |
Teadusartikkel ajakirjas Juridica vm sarnase või kõrgema tasemega teadusväljaandes, sh välisväljaanded | Esimese autorina 10 punkti Teise, kolmanda jne autorina 5 punkti |
Osalemine kohalikel (Eestisisesel) erialastes komisjonides või töögruppides | 1 aasta tegevust = 10 punkti |
Ettekandega esinemine erialasel rahvusvahelisel konverentsil, seminaril või õppepäeval | 1 ettekanne olenemata kestusest = 10 punkti |
Tegevus Koja organites (v.a koosolek) | 1 aasta tegevust = 10 punkti |
Koja huvides ja ülesandel seaduseelnõudele õiguslike arvamuste koostamine, seadusmuudatuste eelnõu koostamine või osalemine Koja õigusaktide väljatöötamisel | 1 õiguslik arvamus, eelnõu koostamine või Koja õigusakti väljatöötamine = 10 punkti |
Osalemine rahvusvahelistel WIPO, EUIPO, EPO, ECTA, INTA, MARQUES, AIPPI, FICPI jne poolt korraldatud konverentsidel, foorumitel, seminaridel, praktilistel koolitustel. | 1 osalemine = 10 punkti |
Osalemine erialastes rahvusvahelistes organisatsioonides delegaadina või komisjonides või töögruppides | 1 aasta tegevust = 20 punkti |
Akrediteeritud õppekavaga ülikoolis erialase doktori-, magistri- või bakalaureusetöö juhendamine või retsenseerimine | Bakalaureusetöö = 3 punkti Magistritöö = 6 punkti Doktoritöö = 10 punkti |
Täiendusõppe materjalid
Koja koolitus 30.06.2020 (Laulasmaa)
Koja koolitus 15.10.2020 (Tartu)
Koja koolitus 27.08.2021 (Küla Villa)
Koja koolitus 03.09.2021 (koostöös kohtunike koolitusega)
Ajakava
Esinejad:
Gea Lepik – “Kaubamärgi rikkumise hindamine ja õiguskaitsevahendid, kohtualluvuse ja kohalduva õiguse määramine” –Ettekanne, video
Ingrid Matsina – “Kaubamärkide äravahetamise tõenäosuse analüüs. Tuntud kaubamärkide erikaitse” – Ettekanne, näide, video
Almar Sehver – “Vastuväited ja vastuhagid” – Ettekanne, video